Dagmar Machová
56. majiteľka hradu
Koncom roka obchodná spoločnosť pani Machovej kúpila od liptovského múzea Hrad a Kaštieľ v Liptovskom Hrádku a tým rozšírila aktivity spoločnosti. Hrdinské plány pre reštaurovanie úzko súviseli s túžbou, že Slovensko sa čoskoro stane členom únie a aj ona chcela prispieť tým najlepším zo Slovenska ku reprezentatívnej kultúre Európanov.
Dagmar Machová sa tak stala v poradí až 56. majiteľkou hradu a kaštieľa.
Opustené, nevykurované, vykradnuté a zničené priestory začala postupne s citom a vkusom obnovovať . Celý areál Hradu a Kaštieľa má byť neskôr sprístupnený verejnosti. V čase kúpy však ešte neexistovali možnosti získania európskych fondov. Na stavbu sa v roku 2004 čerpal príspevok, ale ten bol voči vynaloženým prostriedkom na kúpu nehnuteľnosti a následne na jej záchranu, veľmi nízky. Čiastkové príspevky poskytla Nadácia SPP a Ministerstvo kultúry z fondu OSSD. Väčšina z rekonštrukčných prác bola sprvu hradená výlučne zo súkromných zdrojov majiteľky.
Areál Hradu a Kaštieľa ako Národná kultúrna pamiatka predstavuje významnú súčasť kultúrneho dedičstva, ktorej jednotlivé obnovené časti sú postupne prezentované a sprístupňované verejnosti aj formou lektorovaných prehliadok.
Hrad a Kaštieľ v Liptovskom Hrádku je na základe jeho histórie a polohy predurčený pre stretávanie, rôzne
spoločenské udalosti a ustanovenia, súčasne tento vznešený priestor umožňuje rozvíjať kreativitu a umenie.
Historické budovy hradu i kaštieľa okrem ubytovania v originálne zariadených apartmánoch a komnatách spojeného s nadštandardným gastronomickým zážitkom majú ponúkať aj priestory pre kultúrne podujatia ako koncerty, výstavy, významné rodinné udalosti, slávnostné prijatia a konferencie. Gotické hradné zrúcaniny budú postupne sprístupnené verejnosti po ukončení rekonštrukčných prác.
Rekonštrukcia celého objektu prebiehala v nasledovných etapách:
Rok 2002
Prebiehali prvé návrhy a skice architektonických riešení. Nasledovalo získanie stavebného povolenia a dôkladná sanácia proti vlhkosti, odstránenie porušenej statiky, zavedenie elektriny, zabezpečenie napojenia na verejnú kanalizáciu za nadjazdom na most a vykurovanie južného krídla Kaštieľa.
Vykonala sa dôsledná konzervácia múrov ruiny hradu z hľadiska bezpečnosti, aby opadávajúce skaly neohrozovali pracovníkov počas vykonávania stavebných prác.
Rok 2003 - 2004
Pokračujúce práce pri rekonštrukcii kaštieľa predstavovali sanáciu strechy, výsadbu okrasnej zelene v parku, dláždenie nádvoria, obnovu studní, nadobúdanie starožitností a historického vybavenia.
Rok 2005
Otvorenie Reštaurácie Magdaleny Zai a zariadenie prvých ubytovacích jednotiek.
Rok 2005 – 2010
Výstavba a zariadenie hradného wellness a kamennej sály Stone Gallery, obnova izieb za účelom súkromného užívania, ako aj prestavba na komnaty butikového hotela Chateau GrandCastle. Realizácia prvých lektorovaných prehliadok v areáli kaštieľa so sprievodcom.
Rok 2011
Uvedený rok je 10. výročím od začiatku rekonštrukcie a obnovy hradu a kaštieľa pod záštitou jeho novej Hradnej pani, pani Dagmar. Tento rok je zároveň 410. výročím, od kedy dala Magdalena Zai postaviť renesančný kaštieľ a v tomto roku tiež uplynulo 670 rokov od 1. písomnej zmienky o existencii gotického hradu.
Rok 2018
Rozšírenie okruhu pre návštevníkov prehliadok po realizácii ďalšej etapy rekonštrukčných prác. Doposiaľ boli realizované prechádzky nádvorím podhradia gotického hradu a časti interiéru renesančného kaštieľa s odborným výkladom sprievodcu, ako aj audiovizuálnej prezentácie histórie, rekonštrukcie i časti priestorov v súčasnej podobe. Návštevníci majú počnúc od letnej sezóny novosprístupnenú aj „komnatu hradného kastelána“ a schodiskovú vežu, ktorá poskytuje nádherné výhľady na celý Horný Liptov a v prípade priaznivého počasia je možné sa kochať pohľadom na krásnu dominantu Vysokých Tatrier – vrch Kriváň.