Hrad a Kaštieľ

Priebeh rekonštrukcie až po súčasnosť

Zrúcanina hradu Hrádok spolu s priľahlým kaštieľom tvoria oddávna dominantu Liptovského Hrádku a malebnej časti celého horného Liptova. Ruiny hradu a pomaly sa rozpadávajúceho kaštieľa už od 30-tych rokov 20. storočia zamestnávali mysle ľudí, ktorým nebol osud pamiatok na Liptove ľahostajný.

Záchranu tohto komplexu pamiatok sa však nepodarilo zorganizovať ani v období prvej republiky a ani v období socializmu.

Chátranie stavieb pokračovalo aj v 90-tych rokoch 20. storočia a domácich i turistov trápil pohľad na rozpadávajúce sa stavby. Situáciu sa nepodarilo zvrátiť aj napriek neutíchajúcim snahám vedenia Liptovského múzea v Ružomberku a jeho organizačnej zložky.

Objekt Hradu a Kaštieľa bol od roku 1989 neobývaný. Priestory boli nevykurované, vystavené nežiadúcim návštevníkom, a v tomto čase bolo aj odcudzené hodnotné príslušenstvo a časti interiéru, patriace k objektu Hradu a Kaštieľa.

Až v roku 2001, keď Ing. Dagmar Machová navštívila zrúcaninu hradu a ruiny kaštieľa, sa jej v mysli zrodila vízia obnovy a oživenia tohto panstva, o ktorého vybudovanie a rozvoj sa v 17. storočí významne zaslúžila aj šlachtičná Magadalena Zai z Uhrovca.

„Ak budeš usilovný ako včela, za svoju usilovnosť dočkáš sa medu.“ bolo krédo spomínanej Magdaleny Zai , ktoré inšpirovalo aj dnešnú majiteľku hradu.

Pokračovať v čítaní

Galéria
rekonštrukcie

Adresa

Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok
Ulica Magdaleny Zai 1
033 01, Liptovský Hrádok
+421 44 520 77 11

Podporilo nás

© 2018 www.hradliptovskyhradok.skcreated by digital agency UpVision